Mert már este repülünk is vissza Balira. Hogy minden beleférjen a napunkba és hogy láthassuk esetlegesen (ha az időjárás kegyes hozzánk) a napfelkeltét, hajnali háromkor kelünk. Ez elég kemény, pláne ha számba vesszük, hogy mennyit is aludtunk az elmúlt három napban. Az álomhajon ugyebár kb hét órát, a Semarangi hotelben úgy hármat, most pedig legalább négy órát szundizhattam.Fáradt vagyok és kimerült, a szememről a csipát mint műszempillasort egyben lehet lehúzni.
Bevágódunk a kocsiba és röpke egy óra alatt meg is érkezünk Borobodurba, ahol az évek alatt semmi sem változott, még mindig sötét van hajnali fél 5-kor, a környék békés, csupán néhány buddhista meditáció zajlik a felkelő nap energiáinak jegyében. Sajnos pára van, így a sztúpát övező vulkánokat nem lehet tisztán látni, de a párán átszűrődő fényekben is csodálatos a trópusi növényzet között fekvő hatalmas mandala szerűen épített hatalmas szentély.
"Borobodur" (wikipedia)
Borobudur (eredeti neve valószínűleg a szanszkrit Vihara Buddha Ur, ami szabadfordításban annyit tesz: „a hegyen álló buddhista templom“) a világ legnagyobb buddhista épülete. Indonéziában található.
Felülnézetből a műemlék háromdimenziós mandala képét adja, mely a világmindenség ábrázolása rituális diagram formájában, az ég és Föld szimbolikus összekapcsolásaként.
A templom teraszos piramis alakban épült a fennsíkra. 34 méter a magassága, és becslések szerint mintegy 55 000 köbméter kőből áll. Az öt mélyen elhelyezkedő négyszögletű terasz a földi létet jelképezi. A fölöttük elhelyezkedő három kör alakú terasz a szellemi világ szimbóluma. A felső teraszokon sztúpák sorakoznak.
Minden sztúpa harang alakú és egy Buddha-szobrot rejt magában. Az egyes szobrok különböző kéztartása a buddhista tanítás különféle tanításait ábrázolja.
A komplexum tetején, a legfelső terasz közepén egy 15 m átmérőjű sztúpa helyezkedik el, amely a buddhizmus legfőbb céljának, a Nirvána, azaz a felszabadított szellem elérésének és az égnek a jelképe. Borobudur éppen egy olyan birodalom központja volt, amely India erőteljes befolyásának hatása alatt állt. Ezért további olyan gyönyörű épületeket találhatunk itt, mint például Prambanan impozáns létesítményei.
Az épület megalkotása mintegy 75 évig tarthatott. 200 évvel később a komplexumot elhagyták, és az őserdő vette birtokába. A napóleoni háborúk idején Jáva szigetét az angolok foglalták el. 1907-ben a hollandok kezdték felújítani az építményt. 1970 és 1980 között az UNESCO támogatásával további restauráció folyt.
Következő etap a mai turistás programunkban Prambanan megtekintése. Sajnos a 2006-os földrengés komoly károkat tett benne, de még így is lenyűgöző. Alig kószál pár ember a romok területén így még királyabb az egész. A nap jócskán fent jár már az égen, pokoli meleg van, úgyhogy hamar elérkezik az a pont, amikor már csak a Spa-ra és a 4 órás pihentető kényeztetésre tudunk gondolni.
Rengeteget lehetne Jáváról írni, de mivel egy napba bele kellett szorítani a látnivalókat, így ez most itt inkább szervezett utazásnak tűnik és bár mi nagyon jól érezzük magunkat, valójában már alig várjuk, hogy visszaérjünk Balira. Az elmúlt egy hétben hatalmas távolságokat jártunk be, voltak mélypontok és katarzisok, de most már szeretnénk egy kicsit megpihenni és erre most Ubud tűnik a legmegfelelőbbnek. Este tízkor búcsúzunk Jáva szigetétől és repülünk végre vissza Denpasarba.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése